Nový rok tradičně přináší impuls, abychom udali životu nový směr. Začali znovu s čistým stolem, dalším účetním obdobím, novou prací a dovednostmi… Novoroční předsevzetí zní jako klišé. Nicméně, to neznamená, že nemohou být užitečné. Pokud jsou stanovena realisticky, s dostatečnou motivací a strategií pro jejich splnění.
Data z pracovního trhu pravidelně ukazují, že po Vánocích nebo prázdninách bývá nejvyšší fluktuace zaměstnanců. Lidi mají během volna příležitost k retrospektivě, reflexi života a nakonec učinění rozhodnutí o své budoucnosti. Jednotlivci hledají nové výzvy, možnosti růstu nebo prostě jen změnu prostředí a rutiny.
Nalezení našich vnitřních hodnot
Neběhejte s davem a nedržte se obvyklých předsevzetí. Místo toho přemýšlejte o tom, co opravdu chcete od života. Prvním krokem k tomu, abyste měli vhodné cíle, je totiž porozumět sami sobě. Váš dlouhodobý cíl by měl být ideálně zakořeněn v emocích. Touha například po svobodě, harmonické rodině, spokojeném životě, úspěchu vás spíše přiměje pracovat víc, překonávat se a nevzdat to i v krizových obdobích. Rodiče mají tendenci tvrdě pracovat a obětovat se pro své potomky až zapomínají na sami sebe.
Dovolte si věnovat čas na sebereflexi a zkoumání svých pocitů, hodnot a tužeb. Analýza vašich přání a hodnot se často formátuje jako myšlenková mapa, ale můžete použít jakžýkoliv nástroj. Co vás skutečně naplňuje? Co vám přináší radost, smysl v životě a nabíjí vám baterie?
Výchozí bod
Dlouhodobé cíle jsou jako kompas, který vás vede určitým směrem. Krátkodobé cíle zase pomohou představovat jednotlivé kroky k dosažení těchto hlavních cílů. GPS navigace vám také neukáže trasu, když zadáte cíl cesty, ale nezná výchozí bod.
Pokud rozumíte sami sobě a víte "kde jste", můžete si stanovit krůčky, které budou více sedět na vaši současnou situaci. Reflektujte výchozí stav, kde právě stojíte, abyste mohli zmapovat cestu a reagovat na překážky, které jsou na této cestě, popřípadě se vydat jinou trasou. Občas v životě procházíme zkouškami a je důležité být flexibilní a otevřený změnám, ale zároveň nezapomenout kam chceme dojít.
Mnoho lidí se nechává zmítat rozmary dne, místo aby se jednou za čas zamysleli nad svým životem a sledovat své cíle.
Jak zvýšit úspěšnost?
Podle studii by se mohlo zdát, že předsevzetí jsou fraška protože mají nízkou dlouhodobou úspěšnost.
- Švédská studie [1] publikovaná v roce 2017 zjistila, že více než 75 % novoročních předsevzetí je zaměřeno na zdraví. "Úspěšnost" byla definována jako alespoň 70% souhlas s výrokem "Z velké části se držím svých novoročních předsevzetí". Do konce ledna bylo úspěšných 89 % účastníků, ale po roce jejich počet klesl na 55 %.
- Starší, ale delší studie[2] z 80. let zjistila, že 77 % lidí dodrželo předsevzetí po dobu jednoho týdne, ale pouze 19 % je udrželo po dobu dvouleté hranice.
- Provozovatelé posiloven, trenéři ví, že lidem, kteří s velkým nadšením na začátku roku zaplní posilovnu, většině do března dojde dech. Říkají jim ledňáčci :). Podle zástupců České komory fitness ale předsevzetí v únoru drží už jen polovina lidí, v březnu asi čtvrtina.
Osobně si myslím, že strategické plány jsou efektivnější než cíle nebo předsevzetí - částečně proto, že vás nutí promyslet si nejen to, čeho byste chtěli dosáhnout, ale také proč a jak na to.
Kvartální předsevzetí
Rok je velmi dlouhá doba. Jedna metoda, která nám může pomoci s vytrvalostí jsou kvartální cíle. Jednoduše rozdělíme roční předsevzetí na soubor čtvrtletních/kvartálních cílů.
Méně je více. Kvartální plány se dají řetězit za sebou a nemusíte se všemi začínat paralelně v lednu. Pro mnoho typických předsevzetí mohou být kvartální cíle vhodnější, protože jsou zvládutelné za kratší kalendářní období a při úspěchu si cíl odškrtnem jako splněný a zaměříme se na další výzvu. Další výhodou čtvrtletních cílů je, že pokud selžete v průběhu roku, můžete nejpozději v další kvartálu nasednout “zpět”.
Načasování
Pro některé cíle je vhodnější chvíle, kdy s nimi začít, než je začátek roku. Například udržet motivaci pro pohyb mi příjde snazší, v době kdy přibývá slunných dní, než v chumelenici, kdy slunce zapadá brzy. Navíc jsme odkázání spíš na in-door aktivity. Začít jíst zdravě během sezóny kdy zraje ovoce a zelenina je víc odměňující, než je jíst v zimě, kdy jsou bez chuti ze supermarketu :).
Minimální životaschopný cíl
Lidi přeceňují, čeho lze dosáhnout za rok, ale podceňují čeho lze dosáhnout za desetiletí.
— Bill Gates
Pokud má být změna trvalá, musíte počítat i se sabotážemi vaší mysli a leností a předem se na ně připravit. Častou chybou je, stoprocentně spoléhat na pevnou vůli. Pokud to jde, doporučuji z některých předsevzetí vybudovat postupně dlouhodobé návyky.
Pokud nebudete mít zrovna svůj den a pocítíte velkou rezistenci vůči některým úkolům, stanovte si velice nízký cíl pro jeho splnění. Jak se říká, začít je půlka úspěchu. Např. pokud plánujete pravidelně běhat, tak by ve skutečnosti váš cíl měl být: nazout si běžecké boty. Jde spíš o psychologický trik snížit bariéru k akci. Jde o to, že když už budete mít nazuté boty, tak už je velice snadné vyrazit ven, když už budete venku tak je snadné uběhnout pár metrů atd.
Když se ten den opravdu cítit nebudete nebo vás přepadne nemoc, tak si nazujete jen boty a stejně budete mít pro ten den splněno. Zachová se kontinuita, momentum a vyhnete se tak tomu, abyste přerušily návyk, nebudete si vyčítat selhání a budete mít větší pravděpodobnost, že na hlavní činnost navážete další dny.
Tento přístup není o tom, abyste se vyhýbali výzvám nebo byli líní. Je to o tom, jak se inteligentně vypořádat s lidskou psychologií a překonat vnitřní odpor. Dávat si takto nízkou laťku pro mnoho lidí není dostatečnou výzvou, nemotivuje je a nezní tak cool mezi přáteli… Pak si však upřímně zodpovězte, jestli vám jde o trvalou změnu nebo o to si něco dokázat a překonat se a podle toho volte vhodnou metodu.
Analyzujete svůj čas a zdroje
Je důležité zjistit, zda jsou vámi určené předsevzetí realizovatelné. Musíte zjistit, jaké jsou předpoklady pro započetí a ukončení stanovených úkolů.
Obecně při tvoření jakéhokoliv návyku, nastává problém, když se snažíte započít spoustu věcí naráz. Cíl by měl být ideálně jeden, pokud se cítíte jistý v organizaci a máte dostatečnou mentální kapacitu, můžete si stanovit i sekundární nebo dokonce terciární cíl pro dané období. Ten však musí vyžadovat mnohem menší mentální úsilí než primární cíl a nesmí narušovat plnění primárního cíle. Nesmí vám také nic ubírat z udržování cílů z předchozích čtvrtletí. Pokud je toho všeho příliš mnoho, držte se vždy jednoho nového cíle.